W skrócie
Wycinarkę fiber dobierz do grubości i materiału większości zleceń: 3 kW wystarcza wielu warsztatom, 6 kW to standard produkcyjny, 10 kW+ dla grubych blach i dużych serii. Potem wybierz stół, poziom automatyzacji i serwis w Polsce.
- Moc dobieraj do 80% zleceń: 3 kW – cienkie blachy, 4–6 kW – produkcja mieszana, 10–20 kW – grube blachy i serie.
- Najpopularniejsze formaty stołu: 3015 i 4020; wymiennik stołów to standard przy pracy produkcyjnej.
- Automatyczny załadunek arkuszy kosztuje orientacyjnie 200–450 tys. zł netto i opłaca się od 2 zmian.
- Rata leasingu lasera 6 kW za 900 tys. zł (15% wpłaty, 72 mies.) to ok. 13 504 zł netto.
- Przed zakupem: test cięcia na Twoich detalach, czas reakcji serwisu i magazyn części w Polsce.
Spis treści
- Jaką moc lasera fiber wybrać?
- Jakie materiały tniesz – stal, nierdzewka, aluminium?
- Jaki format stołu wycinarki laserowej wybrać?
- Czy warto dopłacić do automatyzacji załadunku?
- Na co zwrócić uwagę przy serwisie i kosztach eksploatacji?
- Jak sfinansować wycinarkę laserową fiber?
- Czy warto kupić używaną wycinarkę fiber?
- Jak sprawdzić, czy własny laser się zwróci?
- Checklista: pytania do dostawcy przed zakupem lasera fiber
- Podsumowanie
Jak wybrać wycinarkę laserową fiber? Zacznij od materiału i grubości, które tniesz najczęściej, a nie od maksymalnej mocy z katalogu. Moc źródła dobierasz do 80% swoich zleceń, format stołu – do wymiarów arkuszy, które kupujesz, a poziom automatyzacji – do liczby zmian i kosztu operatora. Dopiero na końcu porównujesz cenę, warunki serwisu i finansowanie, bo różnica 200 tys. zł w cenie zakupu to przy leasingu na 72 miesiące ok. 3 tys. zł netto miesięcznie.
Ten poradnik prowadzi przez pięć decyzji: moc, stół, automatyzację, serwis i finansowanie. Na końcu znajdziesz checklistę pytań do dostawcy i przykładowe raty dla trzech konfiguracji.
Jaką moc lasera fiber wybrać?
Moc wybierasz pod grubość materiału, który stanowi większość zleceń, a nie pod sporadyczne „najgrubsze” detale. Źródło 3 kW wystarcza większości warsztatów tnących blachy czarne do ok. 12–16 mm i nierdzewne do kilku milimetrów. Wyższa moc przede wszystkim przyspiesza cięcie cienkich i średnich blach, co przy dużych seriach realnie zwiększa wydajność.
| Moc źródła | Typowe zastosowanie | Kiedy ma sens | Orientacyjna cena maszyny netto |
|---|---|---|---|
| 1,5–3 kW | cienkie blachy, reklama, obudowy, małe serie | pierwszy laser, jedna zmiana, przejście z kooperacji | 400–750 tys. zł |
| 4–6 kW | konstrukcje stalowe, ślusarstwo, części maszyn | 2 zmiany, mieszane grubości, cięcie nierdzewki i aluminium | 700 tys. – 1,2 mln zł |
| 10–20 kW | grube blachy, duża produkcja seryjna | 3 zmiany, cięcie w powietrzu zamiast tlenu, automatyka | 1,3–2,5 mln zł |
Grube źródła mają jeszcze jeden efekt: umożliwiają szybkie cięcie stali czarnej sprężonym powietrzem lub azotem. To obniża koszt gazów, ale wymaga wydajnej sprężarki albo zbiornika azotu. Uwzględnij to w budżecie – sprężarkę z osuszaczem możesz dołączyć do tej samej umowy leasingu (więcej w dziale agregaty i sprężarki).
Jakie materiały tniesz – stal, nierdzewka, aluminium?
Rodzaj materiału wpływa na wybór mocy i gazów bardziej niż sama grubość. Stal czarną tnie się tlenem (wolniej, ale z dobrą krawędzią) albo przy wyższych mocach powietrzem; nierdzewkę i aluminium – azotem, który daje czystą krawędź bez tlenków, ale zużycie gazu rośnie z grubością.
- Stal konstrukcyjna – główny materiał większości warsztatów; przy grubościach 15–25 mm opłaca się wyższa moc.
- Stal nierdzewna – wymaga azotu wysokiego ciśnienia; koszt gazu bywa największą pozycją eksploatacji.
- Aluminium, miedź, mosiądz – materiały odbijające; laser fiber radzi sobie z nimi znacznie lepiej niż starsze lasery CO2, ale zapytaj o ochronę źródła przed odbiciem.
- Blachy ocynkowane i powlekane – sprawdź wydajność odciągu i filtra, bo dym jest bardziej uciążliwy.
Jeśli większość Twoich detali po cięciu trafia na giętarkę, zaplanuj zakup lasera razem z prasą krawędziową – opis maszyn znajdziesz na stronie leasing pras krawędziowych. Obie maszyny można sfinansować jedną umową lub w ramach limitu leasingowego.
Jaki format stołu wycinarki laserowej wybrać?
Format stołu dobierasz do arkuszy, które kupujesz w hurtowni: najpopularniejsze są 3000 × 1500 mm i 4000 × 2000 mm. Stół 3015 wystarcza większości firm, większy format opłaca się, gdy tniesz duże elementy konstrukcyjne albo optymalizujesz rozkrój długich detali.
- Stół pojedynczy – tańszy, ale maszyna stoi podczas załadunku i zdejmowania detali.
- Wymiennik stołów (dwa stoły) – operator rozładowuje jeden stół, gdy na drugim trwa cięcie; standard przy pracy produkcyjnej.
- Głowica do rur / oś obrotowa – przydatna, gdy obok blach tniesz profile; przy dużym udziale rur lepsza bywa osobna wycinarka do profili.
- Zabudowa kabiny – pełna obudowa z oknami ochronnymi to dziś wymóg bezpieczeństwa przy źródłach dużej mocy.
Sprawdź też fundament i miejsce w hali. Maszyna 4020 z wymiennikiem zajmuje często ponad 60 m² razem ze strefą obsługi, a niektóre konstrukcje wymagają przygotowanej posadzki.
Czy warto dopłacić do automatyzacji załadunku?
Automatyzacja opłaca się wtedy, gdy laser pracuje na co najmniej dwie zmiany albo gdy chcesz ciąć nocą bez operatora. Przy jednej zmianie i krótkich seriach zwykle wystarcza wymiennik stołów i dobra organizacja pracy.
| Poziom automatyzacji | Dopłata orientacyjnie (netto) | Dla kogo |
|---|---|---|
| Wymiennik stołów | zwykle w standardzie lub kilkadziesiąt tys. zł | każda firma produkcyjna |
| Załadunek i rozładunek arkuszy | 200–450 tys. zł | 2–3 zmiany, powtarzalne arkusze |
| Wieża magazynowa z kilkunastoma półkami | 500 tys. – 1 mln zł | praca bezobsługowa, wiele gatunków materiału |
| Sortowanie detali | indywidualnie | duże serie, wiele detali na arkuszu |
Rozważając automatyzację, policz koszt operatora na zmianę i liczbę godzin, które maszyna dziś „stoi” przy załadunku. Jeśli to 1,5–2 godziny dziennie, załadunek automatyczny może zwrócić się szybciej, niż wynika z samej ceny. Szerzej opisujemy to w artykule automatyzacja produkcji w MŚP, a możliwe preferencje podatkowe – w tekście ulga na robotyzację a leasing.
Na co zwrócić uwagę przy serwisie i kosztach eksploatacji?
Serwis jest dla wycinarki fiber równie ważny jak moc: każdy dzień przestoju to utracone zlecenia, a rata leasingu biegnie dalej. Przed podpisaniem umowy zakupu ustal z dostawcą konkretne parametry wsparcia, najlepiej na piśmie.
- Czas reakcji serwisu – zdalna diagnostyka w ciągu kilku godzin, wizyta technika w ciągu 24–72 godzin.
- Magazyn części w Polsce – soczewki, dysze, ceramiki, czujniki głowicy powinny być dostępne od ręki.
- Gwarancja na źródło lasera – zwykle dłuższa niż na resztę maszyny; sprawdź, co dokładnie obejmuje i jakie są warunki (np. przeglądy autoryzowane).
- Szkolenie operatorów i technologa – w cenie maszyny czy płatne osobno.
- Oprogramowanie CAD/CAM do nestingu – liczba licencji i koszt aktualizacji.
Koszty eksploatacji obejmują gazy techniczne (tlen, azot, powietrze), energię, części zużywalne i filtry odciągu. Przy porównaniu ofert poproś o kalkulację kosztu godziny cięcia dla konkretnej blachy – to lepsza miara niż sama moc. Więcej o porównywaniu kosztów godzinowych piszemy w artykule koszt motogodziny maszyny.
Jak sfinansować wycinarkę laserową fiber?
Najczęściej wycinarkę fiber finansuje się leasingiem operacyjnym na 60–84 miesiące z wpłatą 10–20% i wykupem 1%. Leasingodawcy chętnie finansują lasery renomowanych producentów, bo to płynne zabezpieczenie z aktywnym rynkiem wtórnym.
| Konfiguracja | Cena netto | Wpłata | Okres | Rata netto* |
|---|---|---|---|---|
| Fiber 3 kW, stół 3015, wymiennik | 650 000 zł | 10% | 60 mies. | 11 915 zł |
| Fiber 6 kW, stół 4020, wymiennik | 900 000 zł | 15% | 72 mies. | 13 504 zł |
| Fiber 12 kW z załadunkiem automatycznym | 1 400 000 zł | 15% | 72 mies. | 21 007 zł |
* Orientacyjnie, oprocentowanie ok. 8,5% rocznie, wykup 1%, bez ubezpieczenia; do rat doliczany jest VAT 23%.
Przykładowa kalkulacja: wycinarka fiber 6 kW w leasingu
- Wartość netto
- 900 000 zł
- Wpłata (15%)
- 135 000 zł
- Okres
- 72 mies.
- Wykup (1%)
- 9 000 zł
- Suma opłat
- 1 116 303 zł (124,0%)
Laser 6 kW ze stołem 4020 i wymiennikiem stołów; wyliczenie orientacyjne, netto. Założenie: oprocentowanie 8,5% rocznie, raty równe, bez ubezpieczenia.
Poproś o wiążącą ofertę dla tej kwotyW leasingu operacyjnym raty netto są kosztem podatkowym, a VAT odliczasz na bieżąco. Wycinarki do metalu zwykle przypisuje się do grupy 4 KŚT; konkretny symbol i stawkę warto potwierdzić z księgowym, bo od nich zależy minimalny okres umowy operacyjnej. Porównanie form finansowania znajdziesz w przewodniku leasing operacyjny czy finansowy.
Przy maszynie importowanej bezpośrednio od producenta spoza UE leasingodawca zwykle płaci zaliczki w walucie i rozlicza cło oraz VAT importowy – ustal ten harmonogram przed zamówieniem. Gdy dostawca wymaga przedpłaty, zapytaj, czy leasingodawca ją sfinansuje i od kiedy biegną raty. Szczegóły opisujemy w przewodniku leasing maszyn z zagranicy. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wyglądają oferty różnych leasingodawców, skorzystaj z porównania leasingu maszyn w Avanti Finance.
Czy warto kupić używaną wycinarkę fiber?
Używana wycinarka fiber ma sens, gdy znasz jej historię, a źródło lasera ma udokumentowany przebieg godzin. Maszyny 4–6-letnie kosztują często 40–60% ceny nowych, ale technologia rozwija się szybko: starsze sterowanie i głowice bywają wolniejsze i trudniej je serwisować.
Leasing używanego lasera jest możliwy, zwykle z wpłatą 15–30% i okresem krótszym niż przy nowej maszynie. Przy droższych egzemplarzach leasingodawca może wymagać wyceny rzeczoznawcy – o tym, jak ona przebiega, piszemy w artykule wycena maszyny używanej przez rzeczoznawcę. Szerzej o parametrach i typach wycinarek przeczytasz na stronie leasing wycinarek laserowych, a o specyfice branży – w dziale obróbka metali.
Jak sprawdzić, czy własny laser się zwróci?
Własna wycinarka zwraca się, gdy miesięczna oszczędność na kooperacji i krótszym czasie realizacji przekracza ratę leasingu powiększoną o koszty eksploatacji. Rachunek warto zrobić na danych z ostatnich 12 miesięcy, a nie na optymistycznym planie sprzedaży.
Przykład orientacyjny: firma ślusarska wydaje na cięcie u kooperanta ok. 45 tys. zł netto miesięcznie. Laser 3 kW w leasingu to rata ok. 11 915 zł, a gazy, energia, części i serwis mogą wynieść kolejne 8–12 tys. zł. Do tego dochodzi koszt operatora, jeśli trzeba go zatrudnić. W takim układzie maszyna zaczyna „zarabiać”, gdy zastąpi większość cięcia zlecanego na zewnątrz i pozwoli przyjąć zlecenia, które dziś odrzucasz z powodu terminów.
- Policz godziny cięcia – na podstawie faktur od kooperanta oszacuj, ile godzin pracy lasera odpowiadałoby Twoim zleceniom.
- Dodaj czas i logistykę – transport arkuszy i detali, oczekiwanie w kolejce, reklamacje jakości.
- Uwzględnij wolne moce – czy możesz sprzedawać usługę cięcia innym firmom w okolicy.
- Sprawdź zasilanie – źródło dużej mocy z chillerem i sprężarką potrzebuje odpowiedniego przyłącza; jego rozbudowa bywa osobnym kosztem.
Jeśli rachunek wychodzi „na styk”, rozważ mniejszą moc i wymiennik stołów zamiast automatyki albo dłuższy okres leasingu, który obniża ratę. Z drugiej strony zbyt długa umowa przy szybko starzejącej się technologii oznacza, że pod koniec spłacasz maszynę wartą już wyraźnie mniej. Rozsądny kompromis to zwykle 60–72 miesiące. Niezależnie od wariantu warto mieć bufor płynności na 2–3 raty – na wypadek nieplanowanego przestoju lub słabszego miesiąca.
Checklista: pytania do dostawcy przed zakupem lasera fiber
- Jaki jest czas cięcia moich trzech najczęstszych detali przy mocy X i Y?
- Jakie gazy i jakie ciśnienie są potrzebne – czy mogę ciąć powietrzem?
- Jaki jest gwarantowany czas reakcji serwisu i gdzie jest magazyn części?
- Co obejmuje gwarancja na źródło i głowicę, jakie są warunki jej utrzymania?
- Ile licencji oprogramowania do nestingu jest w cenie?
- Jakie są wymagania dotyczące posadzki, zasilania i odciągu?
- Czy wymiennik stołów, chiller i filtr są w cenie, czy jako opcja?
- Czy dostawca akceptuje płatność przez leasingodawcę i jakie zaliczki przewiduje?
Podsumowanie
Dobra wycinarka laserowa fiber to taka, której moc, stół i automatyzacja pasują do Twoich zleceń, a serwis jest dostępny w Polsce. Zanim zamówisz maszynę, poproś o testy cięcia, kalkulację kosztu godziny i kilka ofert finansowania. Warunki możesz od razu sprawdzić w kalkulatorze leasingowym Avanti, wysłać zapytanie przez formularz bezpłatnej oferty albo porozmawiać z doradcą o finansowaniu dla firm produkcyjnych. Możesz też policzyć ratę w naszym kalkulatorze leasingu maszyn.
Najczęstsze pytania
Jaka moc lasera fiber wystarczy do małego zakładu?
Dla wielu warsztatów ślusarskich i firm reklamowych wystarcza źródło 3 kW, które tnie stal czarną do kilkunastu milimetrów i cieńsze blachy nierdzewne. Wyższa moc przyspiesza cięcie, więc ma sens przy pracy na dwie zmiany i dużych seriach. Najlepiej porównać czasy cięcia Twoich detali na dwóch mocach.
Ile kosztuje wycinarka laserowa fiber?
Orientacyjnie: maszyny 1,5–3 kW kosztują 400–750 tys. zł netto, 4–6 kW 700 tys. – 1,2 mln zł, a 10–20 kW z automatyką 1,3–2,5 mln zł netto. Cena zależy od marki, formatu stołu, wymiennika, oprogramowania i automatyzacji. Używane 4–6-letnie maszyny kosztują często 40–60% ceny nowych.
Czy wycinarkę laserową można wziąć w leasing operacyjny?
Tak, to najczęstsza forma finansowania laserów. Raty netto są kosztem podatkowym, a VAT odliczasz na bieżąco. Okres umowy wynosi zwykle 60–84 miesiące, a wpłata 10–20%, przy czym minimalny okres zależy od stawki amortyzacji maszyny.
Czy do leasingu lasera można dołączyć sprężarkę i oprogramowanie?
Zwykle tak, jeśli są na fakturze dostawcy lub osobnych fakturach rozliczanych w tej samej transakcji. Sprężarka z osuszaczem, chiller, odciąg i licencje CAM mogą być częścią przedmiotu leasingu. Warto ustalić to przed złożeniem wniosku, żeby kwota finansowania obejmowała cały zestaw.
Na co zwrócić uwagę w gwarancji wycinarki fiber?
Sprawdź oddzielnie gwarancję na źródło lasera, głowicę i resztę maszyny oraz warunki jej utrzymania, np. obowiązkowe przeglądy autoryzowane. Ważny jest też gwarantowany czas reakcji serwisu i dostępność części w Polsce. Przestój maszyny nie wstrzymuje rat leasingu.
Czy opłaca się kupić używaną wycinarkę fiber w leasingu?
Może się opłacać, jeśli maszyna ma udokumentowaną historię i stan źródła. Leasingodawcy finansują używane lasery zwykle z wyższą wpłatą 15–30% i czasem wymagają wyceny rzeczoznawcy. Sprawdź też, czy producent nadal wspiera sterowanie i dostarcza części.